
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 100W |
| Voltage | 12V |
| Dimensions | 600x500 mm |
| Weight | 10 kg |
| Cell Efficiency | 18% |
| Usage | Off-grid power supply; lighting; device charging |
| Compliance | IEC 61215 |
| Features | High performance, Robust design, Low maintenance, Corrosion resistant, Dust resistant, Economical price |
Product Overview
Key Features
Owing
to our immense expertise in this domain, we have been able to manufacture,
export and supply an excellent quality range of Solar Panel. This
panel is precisely designed and manufactured in sync with predefined industry
norms with the aid of advanced techniques by utilizing superior quality raw
material. The offered panel is used in solar systems for absorbing sun rays
and send to the solar inverter in the form of heat. Moreover, we provide this Solar
Panel at economical rates to the clients.
Features:
High performance
Robust design
Negligible
maintenanceResistant to
corrosion and dust
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GOLAND CENTURY CO., LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from GOLAND CENTURY CO., LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Sales Manager
Mr. Terry Quan
Address
Room 805B, Xintun Building, NO. 50, Xintun Middle Road, Longgang District, Shenzhen, Guangdong, 518172, China
Report incorrect details







































