
Solar Panel Poly 290w
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 290W |
| Voc | 44.6V |
| Vmp | 36.0V |
| Imp | 8.05A |
| Isc | 8.61A |
| Cell Type | Polycrystalline |
| Cell Size | 156*156mm |
| Number of Cells | 72 |
| Weight | 22.5kg |
| Usage | Solar energy generation for residential, commercial, and industrial applications. |
| Features | High efficiency, Durable, Cost-effective, Customizable, Reliable power |
Product Overview
Key Features
Max power 290W
Voc 44.6V
Vmp 36.0V
Imp 8.05A
Isc 8.61A
cell type 156*156mm poly crystalline
No. of cells 72
Weight 22.5kg
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, WSOLAR Inc. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from WSOLAR Inc. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Quzhou, Zhejiang
Name
Mr. Devin Kwok
Address
No.92, Jinxing Road, Longyou Industrial Park, Quzhou, Zhejiang, 324400, China
Report incorrect details
































