
Solar Panel Poly 240w
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 240W |
| Cell Type | Polycrystalline |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Weight | 18 kg |
| Open Circuit Voltage (Voc) | 37.8 V |
| Short Circuit Current (Isc) | 8.32 A |
| Maximum Power Voltage (Vmp) | 31.2 V |
| Maximum Power Current (Imp) | 7.7 A |
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.34%/°C |
| Temperature Coefficient of Voc | -0.29%/°C |
| Temperature Coefficient of Isc | 0.06%/°C |
| Usage | Residential and commercial solar power generation |
| Features | High yield, Low NOCT, 25-year warranty, 5-year warranty |
Product Overview
Key Features
Features:-
High energy yield at Low NOCT
25 Year Performance Warranty
5 Year Product warranty.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Zhejiang Ganghang Solar Technology Co. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Zhejiang Ganghang Solar Technology Co. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hangzhou, Zhejiang
Sales Manager
Mr. Danny Hou
Address
NO. 658, North Jiangguo Road, Hangzhou, Zhejiang, 310004, China
solar power products in Hangzhou
Report incorrect details


































