
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | G0800/EG6476 |
| Max Power | 80 W |
| Max Power Current | 4.85 A |
| Max Power Voltage | 16.50 V |
| Short Circuit Current | 5.40 A |
| Open Circuit Voltage | 21.50 V |
| Max Power Tolerance | +/-5% |
| Weight | 8.00 kg |
| Dimensions | 1200x860x35 mm |
| Cell Type | Polycrystalline Silicon |
| Cell Efficiency | 10.10% |
| Bypass Diodes | 3 pcs |
| Frame | >10 cm anodized |
| Usage | Residential & commercial solar power generation |
| Features | High efficiency, Durable design, Cost effective, Easy install, High capacity |
Company Details
SONA POWER SYSTEMS, Registered in 2009 at Gurugram in Haryana, is a leading Distributor,Supplier of Solar Products & Equipment in India. SONA POWER SYSTEMS is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Solar Panel, SONA POWER SYSTEMS has made a reputed name for itself in the market with high-quality Solar Panel, Solar Water Heater, etc.
Focusing on a customer-centric approach, SONA POWER SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from SONA POWER SYSTEMS at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, SONA POWER SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from SONA POWER SYSTEMS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
10
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gurugram, Haryana
Managing Director
Mr. Chanchal Kumar
Address
Near Ashok Vihar Chowk, Opp. Sector-5, Mata Road, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details

































