
Solar Power Plant - Integrated Off Grid System With Inverter & Grid Charger | Automatic Battery Management, Continuous Solar Energy Utilization
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Photovoltaic |
| Color | Blue |
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x1000mm |
| Material | Silicon |
| Efficiency | 18% |
| Usage | Rooftop solar power generation for residential or commercial applications |
| Features | Clean energy, Reduced costs, Sustainable power, Reliable system, Eco-friendly |
Product Overview
Key Features
The Solar Power Plant Off Grid is an incorporated system that includes inverter, solar charge controller and a Grid charger. It offers the provision for charging the battery bank either via Solar or Grid/DG Set. The PCU ceaselessly supervise the state of solar power output, loads and battery voltage. Due to uninterrupted usage of power, the Battery Voltage goes below a planned level, and the PCU mechanically carries the load to the Grid/DG power. It also charges the batteries by using in-built Grid Charger. After the batteries get charged, the PCU stops the Grid / DG power from the system and proceeds to charge the battery bank from the accessible Solar power.
Solar Power Plant is the modification of sunlight into electricity, be it directly using photovoltaic or indirectly concentrated solar power. All the equipment assemble to yield the electricity via solar is called solar power plant.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, future innovative technology pvt ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from future innovative technology pvt ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2015
GST NO
09AACCF7911J1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AACCF7911J1ZG
Lucknow, Uttar Pradesh
director
Mr. Deepak Tripathi
Address
163/7, nabard colony, d block, indra nagar, Lucknow, Uttar Pradesh, 226016, India
Report incorrect details
































