
Solar Battery - Engineered With Durable Components | Easy Installation, Market Leading Quality
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Battery |
| Color | Gray |
| Capacity | 100Ah |
| Voltage | 12V |
| Chemistry | Lead-acid |
| Dimensions | 300x200x200mm |
| Weight | 25kg |
| Usage | Solar power systems, off-grid applications, backup power |
| Features | Durable, Easy Install, Reliable power, Cost-effective, Long life |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RB Solar Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from RB Solar Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Parivallal
Address
19/10, Vasugi Street, East Tambaram, Chennai, Tamil Nadu, 606005, India
solar battery in Chennai
Report incorrect details






































