
Solar Batteries - Tubular Design | Reliable Power Supply For Renewable Energy, Low Maintenance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Battery Type | Tubular |
| Chemistry | Lead-acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100Ah |
| Dimensions | 500x300x200 mm |
| Weight | 30kg |
| Usage | Solar power systems, off-grid applications, backup power |
| Features | Reliable power, Consistent energy, Low maintenance, Affordable price, Rural suitable |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09BIQPS3639J1ZF
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BIQPS3639J1ZF
Varanasi, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Vishal Kumar
Members since
2 Years
Address
Plot No.18, 1'st floor, Shri Ram Machinery Market, Maldahiya, Varanasi, Uttar Pradesh, 221006, India
Industrial Batteries in Varanasi
Report incorrect details



























