
Solar Batteries - High-quality Performance | Economically Priced, User Favorite
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Battery |
| Dominant Color | Blue |
| Capacity | 100Ah |
| Voltage | 12V |
| Chemistry | Lead-acid |
| Dimensions | 300x200x200 mm |
| Weight | 25kg |
| Warranty | 1 Year |
| Usage | Powering solar systems, backup power for homes, off-grid power solutions |
| Certifications | IEC 60896 |
| Features | Reliable power, Long lifespan, Cost-effective, Solar charging, Durable design |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Power Solutions has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from Shree Power Solutions at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Sachin Sharma
Address
No.- 7/145, Gopi Colony Chowk, near prem prakash ashram, Faridabad, Haryana, 121002, India
solar battery in Faridabad
Report incorrect details



































