
Solar Battery - High-capacity Solar Cell Array | Reliable, Consistent, Low Maintenance Renewable Energy Solution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Panel Dimensions | 1000x500mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Power Output | 150W |
| Battery Capacity | 100Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Usage | Off-grid power supply for remote areas and portable applications. |
| Weight | 25kg |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 2 years |
| Features | Renewable Energy, Low Maintenance, Consistent Power, Portable Power, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Features:
A. Reliable
A. Consistent
A. Low maintenance power for renewable energy requirements.
Clients can avail from us this range of Solar Battery at most affordable prices.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
HOD
Mr. T.s. Rao
Address
Plot NO.92, Mahesh nagar, ECIL, beside Airtel lane, Opp Magdonalds, Hyderabad, Telangana, 500062, India
solar batteries in Hyderabad
Report incorrect details









































