
Solar Battery - Advanced Polymer Composition, High Efficiency Performance, Versatile Specifications
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Battery |
| Dominant Color | White |
| Capacity | 100Ah |
| Voltage | 12V |
| Chemistry | Lead-acid |
| Dimensions | 500x300x200 mm |
| Weight | 30kg |
| Warranty | 1 year |
| Usage | Off-grid solar systems, backup power for homes and businesses, renewable energy applications. |
| Features | Reliable power, Long lifespan, Solar compatible, Efficient charging, Durable design |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | as per customers' demand Per Month |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sritek Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Sritek Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Director
Mr. M Venkatesh
Address
DR.NO:119/2/A, PHASE-II, IDA, CHARLAPALLY, RANGAREDDY DISTRICT, Hyderabad, Telangana, 500051, India
solar battery in Hyderabad
Report incorrect details
































