
Solar Batteries - High-quality, Maintenance-free | Long Battery Backup, Durable Standards, Extended Service Life
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Battery |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 100Ah |
| Voltage | 12V |
| Chemistry | Lead-acid |
| Dimensions | 500x250x220 mm |
| Weight | 25kg |
| Warranty | 1 Year |
| Usage | Solar power systems, backup power |
| Features | Long backup, Durable, Low maintenance, Longer life |
Product Overview
Key Features
Our organization is engaged in manufacturing and supplying a high quality range of Solar Batteries. These batteries are ideal for the applications where minimum maintenance is desired or required. Our offered range of products is tested on certain industry parameters to ensure their optimum and flawless nature. Solar batteries are widely used in solar power systems. Highly appreciated in the market for their long battery back up, longer service life and durable standards.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, YES YES POWERCARE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from YES YES POWERCARE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Tiruchirappalli, Tamil Nadu
CEO
Mr. Abishek Sandron
Address
Plot No. 6,Trunk Road, Thiruvanaikoil, Near Kamadhenu Complex, Tiruchirappalli, Tamil Nadu, 620005, India
Report incorrect details








































