
Solar Ac - Premium Quality Technology | Operational Fluency, Low Power Consumption, Rugged Design
Price: 120000.00 INR / Unit
(120000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Aluminum, Copper |
| Dimensions | 1000 x 500 x 300 mm |
| Power output | 1.5 kW |
| Cooling capacity | 12,000 BTU |
| Refrigerant | R410A |
| Voltage | 220V |
| Warranty | 1 year |
| Features | Energy saving, Eco-friendly, Quiet operation, Easy installation, Durable, Reliable, Cost-effective |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| Price | 120000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Features:
Operational fluency
Low power consumption
Rugged design
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Alprushi Green Solutions has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Alprushi Green Solutions at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dombivli, Maharashtra
Proprietor
Mr. Sushil Singh
Address
Tridev CHS, Near Police Qtrs, Dombivli East, MIDC phase 2, Dombivli, Maharashtra, 490201, India
solar air conditioners in Dombivli
Report incorrect details




































