
Soil Crusher Machine
Price: 90000.00 INR / Piece
(90000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Machine Type | Soil Crushing Machine |
| Frequency | 50 Hz |
| Noise Level | Less than 85 dB |
| Voltage | 220-240 V |
| Model No | SCM-01 |
| Color | Green |
| Drive | Belt Drive |
| Cooling System | Air Cooled |
| Frame Type | Heavy Duty Mild Steel Frame |
| Accuracy | High precision crushing |
| Production Capacity | 400-600 Kg/hr |
| Motor Power | 2 HP |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Lubricating System | Grease Lubrication |
| Operating Temperature | 5AdegC to 45AdegC |
| Control System | Other, Manual Switch |
| Features | Compact design, Easy maintenance, Sturdy construction |
| Product Type | Other, Soil Crusher Machine |
| Technology | Other, Mechanical Crushing |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Other, Semi-Automatic |
| Power | 2 HP |
| Surface Treatment | Painted |
| Dimension (L*W*H) | 1200 x 800 x 1400 mm |
| Weight (kg) | 240 kg |
| Usage & Applications | Soil crushing for brick & block making industries, construction, pottery |
| Supply Ability | 5 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 90000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | PJE |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Color | Green |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
12
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ATIPM3001C1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ATIPM3001C1ZF
Jamnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Haresh
Members since
10 Years
Address
Plot No. 267, GIDC 2, Dared Bypass, Jamnagar, Gujarat, 361004, India
soil crushing machine in Jamnagar
Report incorrect details


































