
Automatic Polishing Machine - Steel, 1500x800x1200 Mm, 500 Kg | 3 Kw Power, 20 M/s Belt Speed, Ideal For Polishing Metal Parts And Automotive Components
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01 Piece
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Type | Automatic Polisher |
| Cooling System | Water Cooled |
| Production Capacity | Up to 400 pieces/hour |
| Voltage | 415V AC |
| Motor Power | 3.5 kW |
| Features | Sturdy Frame, High Efficiency, Energy Saving |
| Connectivity Options | Ethernet, USB |
| Model No | APM-6417 |
| Control System | Other, Touch Screen PLC |
| Accuracy | A+-0.02 mm |
| Power Rating | 5 kW |
| Plastic Processed | Applicable for Select Plastics |
| Operating Temperature | 5AdegC - 45AdegC |
| Lubricating System | Automatic Lubrication |
| Drive | Belt Drive |
| Noise Level | a%0$?75 dB |
| Frame Type | Heavy Duty Steel Welded |
| Product Type | Other, Automatic Polishing Machine |
| Technology | Other, PLC Controlled Automation |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Other, Semi-Automatic |
| Power | 5 kW |
| Pressure | Adjustable up to 80 kg/cmA2 |
| Surface Treatment | Other, Polished Finish |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 950 x 1300 mm |
| Weight (kg) | 780 kg |
| Color | Blue & White |
| Usage & Applications | Surface Polishing of Metal, Plastic and Ceramic Parts |
| Supply Ability | 1 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
12
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ATIPM3001C1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ATIPM3001C1ZF
Jamnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Haresh
Members since
10 Years
Address
Plot No. 267, GIDC 2, Dared Bypass, Jamnagar, Gujarat, 361004, India
automatic polishing machine in Jamnagar
Report incorrect details








































