
Smoke Detector - Advanced Smoke Sensing Technology | Instant Audible & Visual Alarms
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 9V Battery |
| Detection Type | Photoelectric |
| Alarm Sound | 85dB |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | ABS Plastic |
| Usage | Home and commercial fire detection |
| Certification | UL Listed |
| Features | Early warning, Fire safety, Quick response, Reliable detection, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Aqsa Telecom Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Aqsa Telecom Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2008
GST NO
27AAMCA0449A1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAMCA0449A1Z1
Mumbai, Maharashtra
DIRECTOR
Mr. Imran Shaikh
Address
Office No. 6, Basement Floor,Rajmahal Building, M. V. Road,Opp. Telli Galli Garden, Andheri (E), Mumbai, Maharashtra, 400069, India
smoke detectors in Mumbai
Report incorrect details







































