
Smoke Detector - Smart Sensor Technology | Compact Design, Aesthetic Integration, Durable Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Power Source | Battery |
| Alarm Sound | 85dB |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | ABS plastic |
| Compliance | UL217 |
| Usage | Detects smoke in residential and commercial spaces, triggering an alarm. |
| Features | Fire detection, Early warning, Compact design, Easy install, Durable, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Yukay Systems has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Yukay Systems at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
1985
GST NO
27AAAFY4226A1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAFY4226A1ZK
Thane, Maharashtra
Proprietor
Mr. Gururaj Shanburg
Address
A-102, Om Deep Sai Puja Co-operative Housing Society, Dr.Lazrus Road, Old Agra Road, Near Vand Takies West, Charai Naka, Thane, Maharashtra, 400601, India
smoke detectors in Thane
Report incorrect details







































