
Wireless Smoke Detector - 2000 Feet Range | Long-lasting Lithium Batteries, Reliable Safety Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Power Source | 3V Lithium |
| Battery Life | 1 year |
| Wireless Range | 2000 feet |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Certifications | UL/CE |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Usage | Detects smoke to warn occupants of fire hazards and is suited for residential and commercial use. |
| Features | Early warning, Wireless, Long range, Easy install, Reliable alerts, Low power |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Eastern Europe, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Fire Alarm & Smoke Detection Systems has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Fire Alarm & Smoke Detection Systems at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Name
Mr.
Address
2/6, Patel Colony, Laxmibai Lad Road, Dahisar (East), Mumbai, Maharashtra, 400068, India
smoke detectors in Mumbai
Report incorrect details








































