
Smoke Detector - Advanced Technology Design | Reliable Smoke Detection System, Quality Inspected Inputs
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Color | White |
| Diameter | 100mm |
| Power Source | 9V battery |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Alarm Sound | 85dB |
| Usage | Detects smoke particles in domestic and light commercial settings, triggering a loud alarm to alert occupants of a potential fire hazard. |
| Certifications | UL217 |
| Features | Early warning, Fire safety, Reliable detection, Easy installation, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VARDA Integrated Management Solutions Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from VARDA Integrated Management Solutions Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2013
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Director
Mr. Vinod Rana
Address
Room no. 301, 3rd Floor, H-11, South Extention, Part-I, New Delhi, Delhi, 110049, India
Report incorrect details







































