
Smoke Detector - Advanced Ionization Technology | Exceptional Detection Performance, Durable Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100 mm |
| Power Source | Battery |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Alarm Sound | 85dB |
| Material | ABS plastic |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Usage | Detects smoke in residential and commercial buildings, safeguarding life and property. Ideal for bedrooms, kitchens, and hallways. |
| Standards Compliance | UL217 |
| Features | Early warning, Fast response, Reliable detection, Easy installation, Durable design, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TEJFIRE SAFETY INDIA PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from TEJFIRE SAFETY INDIA PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
CEO
Mr. Subhash Shingate
Address
Off. No.-B-21, Ground Floor, Balaji Krupa Building, Opp. Siddhi Hospital, Pune-Satara Road, Balajinagar, Pune, Maharashtra, 411043, India
smoke detectors in Pune
Report incorrect details








































