
Smoke Detection System - Superior Quality Raw Materials, High Performance, Robust Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Primary Color | Red |
| Material | Metal |
| Dimensions | 100x50x50 mm |
| Sensitivity | High |
| Power | 12V DC |
| Alarm Type | Audible |
| Usage | Detects smoke in buildings and triggers alarm |
| Certification | UL listed |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Features | Early warning, Fire safety, Reliable detection, Quick response, Robust design, Easy install |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Others, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vetal Hitech Machines Pvt Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Vetal Hitech Machines Pvt Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAECV7955J1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAECV7955J1ZV
Coimbatore, Tamil Nadu
head marketing
Mr. Dgm. Murly
Address
1, Industrial Estate, Civil Aerodrome Post, Coimbatore, Tamil Nadu, 641014, India
smoke detectors in Coimbatore
Report incorrect details

































