
Sieve Shaker - Stainless Steel, 7 Sieves, 200mm Diameter | 100w Motor Power, Variable Amplitude, Digital Timer For Effective Particle Size Analysis
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Number of sieves | 7 |
| Sieve diameter | 200mm |
| Motor power | 100W |
| Amplitude | Variable |
| Timer | Digital |
| Usage | Particle size analysis, sample preparation in labs and industrial settings |
| Features | Efficient sieving, Precise separation, Automated process, Time saving, Improved accuracy, Reliable results |
| Accuracy | A+-1% |
| Power Supply | 230V AC, 50Hz |
| Operating Voltage | 230V AC |
| Measuring Range | 36 microns to 4 mm |
| Hardness | Structural mild steel body |
| Resolution | Depends on sieve mesh selected |
| Equipment Type | Electromagnetic Sieve Shaker |
| Mounting Type | Table-top |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Humidity | Up to 85% RH |
| Number of Specimens | Up to 7 standard sieves |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature | Ambient to 40AdegC |
| Test Range | Sieve mesh sizes from 36 microns to 4 mm |
| Display Type | Analog timer or digital display |
| Max Height | Approx. 620 mm |
| Specimen Size | 200 mm or 300 mm diameter sieve |
| Response Time | Immediate on start |
| Interface Type | Power cord |
| Application | Particle size analysis and powder granulometry |
| Capacity | 500 g to 5 kg sample |
| Machine Weight | Approx. 40 kg |
| Test Speed | 2800 rpm |
| Control Mode | Manual/Timer controlled |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Sunday To Sunday
GST NO
24AKYPB1970A1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AKYPB1970A1ZE
Vadodara, Gujarat
Business Manager
Mr Nimil Baxi
Members since
12 Years
Address
301, Pacific Plaza, VIP Road, Kareli Bagh, Vadodara, Gujarat, 390018, India
sieve shaker in Vadodara
Report incorrect details







































