






Sieve For Fine Aggregate
Price: 500.00 INR / Unit
(500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Weight | Approx. 0.35 - 0.5 kg per sieve |
| Shape | Round |
| Dimension (L*W*H) | Diameter 200 mm, Height 50 mm (standard) |
| Properties | Corrosion resistant, Precision woven mesh, Durable, Easy to clean |
| Use | Used for lab testing and grading of fine aggregate material |
| Application | Particle size analysis of fine aggregates |
| Temperature Range | Room Temperature Use |
| Treatment Type | Polished frame, seamless joint construction |
| Automation Grade | Manual |
| Storage Capacity | Stackable, typically up to 10 sieves |
| Height | 50 mm (standard) |
| Material | Stainless Steel Frame with Brass Mesh |
| Product Type | Sieve For Fine Aggregate |
| Phase | Single Phase |
| Color Code | Metallic Silver/Gold |
| Suitable For | Civil engineering laboratories, Construction material testing |
| Function | Manual sieving of fine aggregates |
| Accuracy | High screening accuracy, mesh size as per IS:460 |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Export Market(s) | Asia, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Brand Name | EDUTEK INSTRUMENTATION |
| Price | 500.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Color Code | Metallic Silver/Gold |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Manufacturer and Exporter of all type engineering lab equipment, civil engineering lab equipment, science lab equipment, soil testing lab equipment, concrete Testing Lab Equipment, Vocational Training Equipment, Teaching lab equipment, Pharmacy Lab Equipment, Mechanical Lab for engineering college, fluid mechanic lab for engineering students, etc
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AEWPJ6896D1ZU
Certification
AN ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AEWPJ6896D1ZU
Ambala Cantt, Haryana
Director-International Sales
Mr Aditya Kumar
Members since
12 Years
Address
Factory: 70, Edutek House, Main Road Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133006, India
Report incorrect details






































