
Siemens Vfd
Price: 25000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Humidity | <95% (Non-condensing) |
| Phase | 3 Phase |
| Operating Temperature | -10C to +50C |
| Mounting Type | Wall/Panels Mountable |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Efficiency | >95% |
| Output Voltage | 0-Output to Input Supply |
| Rated Voltage | 380-480 V AC |
| Input Current | According to VFD model specification |
| Protection Level | IP20 |
| Main Material | ABS Plastic, Metal |
| Processing Type | Other, Automatic Digital Control |
| Condition | New |
| Function | Variable Frequency Drive for Motor Control |
| Application | Industrial Motor Speed Control, HVAC, Pumps, Conveyors |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 175 mm x 73 mm x 207 mm |
| Power Mode | Other, Three Phase |
| Voltage | 380-480 V AC |
| Power Consumption | Varies as per Model |
| Accessories | User Manual, Mounting Screws |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Product Overview
Key Features
Siemens Sinamics 400v 30kW G120X 6SL3220-3YE34-0AF0 Variable Frequency Drive
Company Details
Line Craft System is known to be a reliable trader and supplier of Delta Inverters AC Drive, Delta PLC, Siemens PLC Control Modules, Sinamics Control Unit, Siemens Connector, and more. We also hold a reputation for being a trustworthy service provider offering software development services to our clients. Our claim to success is backed up by the high-quality items we sell, which have earned us widespread recognition. We are working on development with a dedicated team of individuals to meet the most severe customer needs. We have a large distribution network and excellent transportation and logistics facilities, which helps us with the timely delivery of all items.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24LXRPS5291J1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24LXRPS5291J1ZE
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Mohit Sonpal
Members since
3 Years
Address
Shop No. 04, Ground Floor, Shree Krishna Crystal, Bhat Gam, Ahmedabad, Gujarat, 382428, India
siemens vfd in Ahmedabad
Report incorrect details


















