



Siemens Vfd - 240-2 Model, 150x100x100mm Dimensions, 2.2kw Power, Ip20 Protection | Easy Installation, Energy Saving, Motor Control, Precise Speed
Price: 40000.00 INR / Piece
(40000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | 240-2 |
| Voltage | 240V |
| Power | 2.2kW |
| Dimensions | 150x100x100mm |
| Usage | Industrial motor speed control applications. Suitable for pumps, fans, conveyors. |
| Protection | IP20 |
| Features | Motor Control, Energy Saving, Precise Speed, Reliable Operation, Easy Installation |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 40000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Brand Name | siemence |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
siemens
Company Details
NEW AFASANA TRADERS, Established in 1994 at Bhavnagar in Gujarat, is a leading Distributor,Supplier,Trading Company,Wholesaler of Electronics & Electrical Supplies in India. NEW AFASANA TRADERS is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading siemens vfd, NEW AFASANA TRADERS has made a reputed name for itself in the market with high-quality Ac Drive 50 Hp, CIRCUIT BREAKER, ELECTRIC PAN, etc.
Focusing on a customer-centric approach, NEW AFASANA TRADERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electronics & Electrical Supplies in bulk from NEW AFASANA TRADERS at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, NEW AFASANA TRADERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electronics & Electrical Supplies in bulk from NEW AFASANA TRADERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
2
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGAPM1425H1ZW
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGAPM1425H1ZW
Rating
Bhavnagar, Gujarat
Manager
Mr. Juned Malkani
Address
Plot No. 21, Kumbharwada, Near Madhiya Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
siemens vfd in Bhavnagar
Report incorrect details
























