
Siemens Sinamics Control Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Feature | User-Friendly Interface, Modular Design |
| Humidity % | 5-95% (non-condensing) |
| Power Factor | a%0Y= 0.95 |
| Overheating Protection | YES |
| Mounting Type | DIN Rail/Panel Mount |
| Connector Type | Terminal Block |
| Efficiency | >95% |
| Surface Finish | Matte |
| Operating Temperature | -10AdegC to +50AdegC |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Product Type | Control Unit |
| Application | Automation Systems, Motor Control, Industrial Machines |
| Protection Level | Other, Integrated Short Circuit & Overload Protection |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Digital/Analog |
| Color | Grey |
| Dimension (L*W*H) | 190 x 75 x 80 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Standard |
| Material | Industrial Grade Plastic & Metal |
| Connection Type | Screw, Plug-in Terminal |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































