



Siemens Sinamics Control Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Sinamics Control Unit
In Stock
Product Specifications
| Connector Type | Screw and Plug-In Type |
| IP Rating | IP20 |
| Humidity % | 5% to 95% (non-condensing) |
| Overheating Protection | Other, Integrated thermal management |
| Insulation Material | Self-extinguishing thermoplastic |
| Feature | Modular design, Integrated safety, Advanced diagnostics |
| Efficiency | Up to 98% |
| Mounting Type | Panel Mount / DIN rail |
| Power Factor | >0.95 |
| Operating Temperature | -10AdegC to +50AdegC |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Matte |
| Product Type | SINAMICS Control Unit |
| Application | Industrial automation, Drive control systems |
| Protection Level | Other, Overcurrent, Short circuit, Overvoltage Protection |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC (logic), 3 x 400-480 V AC (power) |
| Energy Consumption | Low consumption, optimized for efficiency |
| Output Type | Digital and Analog outputs |
| Color | Light Grey |
| Dimension (L*W*H) | 200 x 110 x 73 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 24 V DC (control), 3 x 400-480 V AC (main) |
| Size | Standard Compact |
| Connection Type | Screw terminal, Plug-in Connector |
| Material | High-grade Polycarbonate |
| No Of Poles | 3 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































