
Siemens Sinamics Control Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Humidity % | Maximum 95% (non-condensing) |
| Feature | Modular Design, Comprehensive Diagnostics |
| Connector Type | Plug-in Connectors |
| Surface Finish | Matte |
| IP Rating | IP20 |
| Efficiency | High Efficiency (above 95%) |
| Shape | Rectangular |
| Operating Temperature | 0AdegC to +60AdegC |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Overheating Protection | Other, Integrated thermal protection |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Power Factor | Greater than 0.95 |
| Product Type | Control Unit |
| Application | Industrial Automation, CNC Machinery, Drive Controls |
| Protection Level | Other, Integrated Fault Protection |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Varies with Application |
| Output Type | Digital and Analog Outputs |
| Color | Grey |
| Dimension (L*W*H) | 262 x 73 x 195 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Size | Standard |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | High-grade Industrial Plastic |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































