



Siemens S7 Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Insulation Material | Plastic |
| Feature | Hot Swappable, Programmable |
| IP Rating | IP20 |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Operating Temperature | 0AdegC to 60AdegC |
| Shape | Rectangular |
| Overheating Protection | YES |
| Surface Finish | Matte |
| Power Factor | 0.95 |
| Humidity % | 5% aEUR" 95% RH (non-condensing) |
| Efficiency | 98% |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Product Type | PLC Module |
| Application | Industrial Automation, Machine Control |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Digital/Analog |
| Color | Grey |
| Dimension (L*W*H) | 125 mm x 80 mm x 40 mm |
| Weight | 210 g |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Standard |
| Connection Type | Screw Terminal, Plug-in |
| No Of Poles | 4 |
| Material | Plastic, Metal |
| Main Domestic Market | South India, Central India |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details


























