


Siemens S5 Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Connector Type | Pluggable terminal connectors |
| Overheating Protection | NO |
| Operating Temperature | 0AdegC to 60AdegC |
| Efficiency | High for industrial automation |
| Feature | Modular, Plug-in, Expandable |
| Humidity % | 5% to 95% (non-condensing) |
| IP Rating | IP20 |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | DIN Rail Mountable |
| Surface Finish | Matte plastic |
| Product Type | PLC Module |
| Application | Industrial Automation, S5 Series PLC System |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Varies per module type |
| Output Type | Digital/Analog (Depends on module variant) |
| Color | Beige |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 120 x 40 x 130 mm |
| Weight | Approx. 250 g |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Standard Siemens S5 module size |
| Material | Plastic housing with electronic components |
| Connection Type | Screw Terminal |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details























