














Siemens S5 Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Humidity % | 5% to 90% non-condensing |
| Surface Finish | Matte industrial finish |
| Overheating Protection | Other, Yes, internal electronic protection |
| Insulation Material | High-grade plastic |
| Connector Type | Terminal block |
| Operating Temperature | 0AdegC to +60AdegC |
| IP Rating | IP20 |
| Shape | Rectangular module |
| Efficiency | High |
| Feature | Modular, hot pluggable, reliable operation |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) Module |
| Application | Industrial automation system, process control |
| Protection Level | Other, Standard electronic protection |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz (operating on mains) |
| Rated Voltage | 24V DC or as specified per module |
| Energy Consumption | Low power electronic device |
| Output Type | Digital/Analog (depends on module variant) |
| Color | Grey |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 130 x 80 x 50 mm |
| Weight | Approx. 300 g |
| Input Voltage | 24V DC or as specified |
| Size | Standard S5 slot size |
| Material | Industrial-grade plastic and metal |
| No Of Poles | N/A (Industrial automation module) |
| Connection Type | Screw and plug-in terminal |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details























