
Siemens S7 300 Module 6es7 - Application: Industrial Automation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Overheating Protection | NO |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Surface Finish | Matte |
| Connector Type | Pin Connector |
| Feature | Digital Input Module |
| Operating Temperature | -20AdegC to 60AdegC Celsius (oC) |
| IP Rating | IP20 |
| Insulation Material | Plastic |
| Product Type | PLC Module |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Standard |
| Frequency (MHz) | 50-60 MHz Hertz (HZ) |
| Rated Voltage | 24V DC Volt (V) |
| Color | Black/Green |
| Dimension (L*W*H) | 125mm x 50mm x 80mm Millimeter (mm) |
| Weight | 0.2 kg Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 Year |
| Phase | Single Phase |
| Size | Compact |
| Input Voltage | 24V DC Volt (V) |
| No Of Poles | 16 |
| Material | ABS Plastic |
| Connection Type | Bus Connection |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details

































