
Siemens Rwd62 Controller Application: Industrial
Price: 7000.00 INR / Unit
(7000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Factor | 0.7 |
| Overheating Protection | Other, Integrated thermal protection |
| Mounting Type | Panel mount |
| Connector Type | Screw connections |
| Efficiency | High |
| Surface Finish | Matte |
| Humidity % | 10...90 % RH, non-condensing |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Feature | Programmable controller for HVAC |
| IP Rating | IP30 |
| Operating Temperature | 0...50 AdegC |
| Product Type | Siemens RWD62 Controller |
| Application | Industrial, Electrical |
| Protection Level | Other, Overvoltage and short-circuit protection |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | AC 24 V |
| Energy Consumption | Max. 10 VA |
| Output Type | Triac and relay output |
| Dimension (L*W*H) | 118 x 90 x 37 mm |
| Weight | 230 g |
| Warranty | Yes |
| Phase | Single phase |
| Size | Standard panel mount |
| Input Voltage | AC 24 V |
| Material | Plastic housing |
| No Of Poles | 2 |
| Connection Type | Screw terminal |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 7000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | The Refrigeration House |
| Packsize | 1 |
| Color | White |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
The Refrigeration House provides HVAC quality products of Siemens, Honeywell, Johnsons Controls, Kamstrup, Value, H Guru, Wika and Copeland brands among in PAN India Since 1979. We specalize Valves, Actuators, Thermostats, Sensors BTU Meters.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
26
Establishment
1979
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AAJFT0036G1ZE
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAJFT0036G1ZE
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Tejpal Singh
Address
B66, 2nd Floor, Mayapuri Industrial Area, Phase - 1, New Delhi, Delhi, 110064, India
Report incorrect details





























