
Semi Automatic Tea Packing Machine By Shree Ram Packaging
Price: 360000.00 INR / Piece
(360000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | Semi Automatic Tea Packing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Sealing Machine |
| Capacity | Up to 1 kg |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | PLC Based |
| Drive Type | Electric |
| Color | Metallic Grey |
| Power | 4.5 kW |
| Voltage | 440V |
| Weight (kg) | Approx. 350 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1150 x 950 x 1850 mm |
| Feature | Easy operation, Low maintenance |
| Application | Tea, Granules, Free flow items |
| Power Supply | Three Phase |
| Filling Range | 50-1000 g |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Noise Level | Low |
| Features | Corrosion resistant, Sturdy construction |
| Usage | Granules and free flow items |
| Main Domestic Market | All India |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 360000.00 |
| Selling Price | 360000.00 |
| Brand Name | SHREE RAM PACKAGING |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
With the optimum utilization of available resources like manpower, machinery, technology, etc., our company, Shree Ram Packaging has not only managed surviving in the industry but also positioned itself as an eminent manufacturer and supplier. We commenced the business operations in 2008, and have gained specialization in manufacturing Servo Auger Filler Collar Type Powder Packaging Machine, Poha Pouch Packaging Machine, Automatic Form Fill Seal Machine, Multi 10 Head Weigher Packing Machine, Murmura Packaging Machine, etc. From top quality packaging, sealing, wrapping to snacks processing machines, all kind of machines are available under our brand.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AQOPN4962C1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AQOPN4962C1ZO
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr Anil Nagar
Address
Plot no-88, Sector-72, Village Neemka Tigaon Road, Opp. Indian Petrol Pump, Faridabad, Haryana, 121004, India
tea bag packing machine in Faridabad
Report incorrect details

































