
Semi Automatic Sliding Door Operator
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
20
Brand Name :
Cortech
In Stock
Product Specifications
| Diameter | N/A (linear mechanism) |
| Usage | Sliding door opening and closing automation |
| Material Grade | A6063-T5 Aluminum, SUS304 stainless steel |
| Thickness | 2.5 mm (Operator housing) |
| Installation Type | Surface mounted (header fixed above doorway) |
| Application | Residential, commercial, hospital, office building, retail stores |
| Form | Operator module with integrated linear spring mechanism |
| Machines Type | Sliding door automation system |
| Color | Silver / Grey / Black / Custom finish available |
| Features | Manual push to open or close, self-closing with soft stop, maintenance free |
| Load Capacity | Up to 120 kg door weight |
| Product Type | Semi-automatic sliding door operator |
| Main Material | Aluminum alloy, stainless steel |
| Surface Treatment | Anodized/Polished finish |
| Size | Customizable as per door size (Standard: 2100mm length) |
| Weight | Approx. 7-10 kg (for standard operator unit) |
| Feature | Quiet operation, low power consumption, durable |
| Shape | Rectangular linear actuator form |
| FOB Port | FOB Busan Korea |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | Pallet packing |
Company Details
Since establishment in 2000, Yesonbiz has grown to No.1 Trade Leader providing online and off line service to over 1,000,000 members. Based on export marketing, the company is operating EDI service and trade consulting but also offline trade-related services for SMEs in Korea such.
Business Type
Exporter
Employee Count
75
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Seoul, Seoul
Sales Deputy Manager
Mr Youn
Members since
7 Years
Address
1st Fl Shinho Parkview, 143 40, Gangdong Daero, Gangdong Gu, Seoul, Seoul, 05398, Korea South
sliding door hardware in Seoul
Report incorrect details








































