
Semi Automatic Pipe Bending Machine
Price: 700000.00 INR / Unit
(700000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
700000.00 INR / Piece
Weight :
0.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 220-240 V |
| Place of Origin | India |
| Color | Blue and White |
| Raw Material | Metal Pipes |
| Production Capacity | 200-300 Pieces/Day |
| Dimension (L*W*H) | 1700 x 800 x 1200 mm |
| Condition | NEW |
| Bending Strength | High |
| Product Type | Pipe Bending Machine |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Bending Angle | 0-180 Degrees |
| Bending Speed | Up to 10 Bends/Minute |
| Weight | 400 Kg |
| Phase | Single or Three Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Bend Radius | 40 mm (Min) |
| Automation | Semi Automatic |
| Capacity | Up to 76 mm OD Pipes |
| Output | Accurate Bending Profiles |
| Power | 3 HP |
| Usage | Industrial Pipe Bending |
| FOB Port | AHMEDABAD |
| Payment Terms | Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 25 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Middle East, Western Europe, Australia, South America, Central America, Africa, Asia, Eastern Europe, North America |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| MRP | 700000.00 INR |
| Color | Blue and White |
| Mop | 1 |
| Price | 700000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | BTE-SAPBM |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 0.00 in |
| Pkg Box Length | 0.00 in |
| Shipping Rate | 700000.00 |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 0.00 in |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Weight | 0.00 Tonne |
| Shipping Type | flat_rate |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Bend Tech Engineers are serving as a manufacturer of various kinds of high-performance machines which includes Degree Bending Machines, Pipe Bending Machines, Section Bending Machines, Semi-Automatic Bending Machines, CNC Pipe Bending machine etc.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AARFB9429R1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AARFB9429R1ZI
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Hard Shah
Members since
8 Years
Address
B/10, Swagat-3 Industrial Park, Ahmadabad-Kathlal Highway, At: Village - Kuha, Ahmedabad, Gujarat, 382433, India
cnc pipe bending machines in Ahmedabad
Report incorrect details


































