
Semi Automatic (Nc) Pipe Bending Machine
Price Trend: 350000.00 - 1500000.00 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Phase | Three Phase |
| Weight | Approx. 900 kg |
| Condition | NEW |
| Dimension (L*W*H) | 3000 mm x 1000 mm x 1200 mm |
| Color | Blue & Yellow (as shown in image) |
| Bend Radius | 1.5D-3D (Customizable) |
| Capacity | Pipe OD 16 mm - 80 mm |
| Power | 3.7 kW |
| Automation | Semi Automatic |
| Raw Material | Steel, Stainless Steel, Copper, Aluminum Pipes |
| Production Capacity | 3000 Bends per Shift (8 hours) |
| Usage | Pipe Bending for Construction, Automotive, and Industrial Applications |
| Voltage | 380V/415V |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Machine Type | NC Controlled Pipe Bender |
| Bending Strength | Up to 80 mm Pipe Diameter |
| Product Type | Semi Automatic Pipe Bending Machine |
| Output | Up to 120 Bends per Hour |
| Place of Origin | India |
| Bending Speed | 3-7 sec per bend (depending on pipe material and diameter) |
| Bending Angle | 0Adeg - 190Adeg |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1-3 Per Month |
| Delivery Time | 40-45 Days |
Company Details
Bend Tech Engineers are serving as a manufacturer of various kinds of high-performance machines which includes Degree Bending Machines, Pipe Bending Machines, Section Bending Machines, Semi-Automatic Bending Machines, CNC Pipe Bending machine etc.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AARFB9429R1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AARFB9429R1ZI
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Hard Shah
Members since
8 Years
Address
B/10, Swagat-3 Industrial Park, Ahmadabad-Kathlal Highway, At: Village - Kuha, Ahmedabad, Gujarat, 382433, India
pipe bending machines in Ahmedabad
Report incorrect details







































