
Hydraulic Pipe Bending Machine - Stainless Steel, 250 Kilograms Weight | Manual Operation, High-precision Bending For Commercial Use
Price: 41300.00 INR / Number
(35000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
45000.00 INR / Number
Weight :
250.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Raw Material | SS, MS |
| Place of Origin | india |
| Usage | Commercial |
| Automation | Manual |
| Condition | 1 |
| Machine Type | Manual |
| Product Type | Hydraulic Pipe Bending Machine |
| Weight | 250 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Others, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 5 Days |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Middle East, Africa, Asia, Central America, Australia, North America, Eastern Europe, South America |
| Main Domestic Market | Dadra and Nagar Haveli, Chandigarh, Himachal Pradesh, Andaman and Nicobar Islands, Uttarakhand, Daman and Diu, Lakshadweep, Jammu and Kashmir, Rajasthan, Goa, South India, West Bengal, Manipur, Bihar, Mizoram, Madhya Pradesh, Haryana, West India, Assam, Tamil Nadu, East India, Jharkhand, Punjab, Telangana, Maharashtra, Arunachal Pradesh, Meghalaya, Karnataka, Tripura, Andhra Pradesh, Pondicherry, Sikkim, Nagaland, Gujarat, Delhi, North India, Kerala, Central India, Odisha, Chhattisgarh, Uttar Pradesh, All India |
| Pkg Box Breadth | 10.00 in |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 45000.00 INR |
| Pkg Box Height | 36.00 in |
| Unit Type | Number |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Pkg Box Length | 20.00 in |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Product Unit | 1 Number |
| Weight | 250.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Price | 35000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | STANDARD |
| Moq | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
At RJ INTERNATIONAL, we define the future of heavy industry by leveraging over 80 years of expertise. Established in 1940, we have evolved from a local stalwart into a global powerhouse in the Iron & Steel and Industrial Machinery sectors. We specialize in delivering comprehensive Industrial and Factorial Solutions, acting not just as a manufacturer and exporter, but as a strategic partner in our clients' supply chains. We combine our deep-rooted commitment to quality and client satisfaction with sustainable manufacturing practices and cutting-edge logistics, ensuring that our precision-engineered products reach every corner of the globe with speed, reliability, and technical excellence.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
1940
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
19ATPPJ7597K2ZJ
Payment Mode
Wallet & UPI, Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ATPPJ7597K2ZJ
Kolkata, West Bengal
Accepts only Foreign inquiries
Proprietor
Mr Vevek Jaiswaal
Address
B No. 81/1, Madan Mohan Burman Street, Opposite College Street Bata, Kolkata, West Bengal, 700007, India
hydraulic pipe bending machines in Kolkata
Report incorrect details





































