
Semi Automatic Paste Filling Machine
Price: 120000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 15-20 bottles/min |
| Weight | 38 kg |
| Product Type | Semi Automatic Paste Filling Machine |
| Packaging Type | Bottles, Jars, Tubes |
| Usage & Applications | Food, Cosmetics, Pharmaceuticals, Chemical Industries |
| Grade | SS 304 |
| Driven Type | Pneumatic |
| Voltage | 220V AC |
| Filling Range | 10 ml - 1000 ml |
| Motor Power | 0.18 kW |
| Air Consumption | 0.06 m3/min |
| Dimension (L*W*H) | 1050 x 670 x 450 mm |
| Filling Material | Paste, cream, gel, viscous liquids |
| Core Components | Stainless Steel Cylinder, Piston |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24GMNPR0398F1ZL
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24GMNPR0398F1ZL
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Rajesh Rathod
Address
Shed No 52, Krish Industrial Park, Hathijan To Vatva GIDC PH 4 Road, OPP Hanuman Mandir, Vatva GIDC, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
paste filling machine in Ahmedabad
Report incorrect details
































