
Automatic Liquid Filling Machine
Price: 210000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Automatic Liquid Filling Machine |
| Material | Stainless Steel (SS 304 / SS 316) |
| Application | Other, Beverages, Chemicals, Pharmaceuticals, Food Industry, Other, Liquid Filling for Bottles/Jars in Pharmaceuticals, Food, Beverages, Chemicals |
| Packaging Material | Other, PET, Glass, HDPE bottles, Other, PET, Glass, HDPE bottles |
| Computerized | Yes, Yes |
| Automatic Grade | Automatic, Automatic |
| Control System | Other, PLC Control Panel, Other, PLC Based Control Panel |
| Drive Type | Electric, Other, Electric Motor |
| Voltage | 220V / 380V |
| Weight (kg) | 550 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2200 mm x 1000 mm x 2200 mm |
| Capacity | 30-50 bottles/minute |
| Feature | Other, High filling accuracy, No bottle no filling system, Drip proof nozzle, Touch screen operation, Other, No Bottle No Fill, High Precision, Easy Operation |
| Color | Silver, Other, Silver Finish |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24GMNPR0398F1ZL
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24GMNPR0398F1ZL
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Rajesh Rathod
Address
Shed No 52, Krish Industrial Park, Hathijan To Vatva GIDC PH 4 Road, OPP Hanuman Mandir, Vatva GIDC, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
automatic liquid filling machine in Ahmedabad
Report incorrect details
































