
Semi-automatic Paper Plate Making Machine - Stainless Steel, 6000 Pieces Per Hour Capacity, Silver Finish | Warranty Included, 220v Power Supply
Price: 75000.00 INR / Piece
(75000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Voltage | 220V |
| Production Capacity | 6000 pieces/hour |
| Power Consumption | 9 kW |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Phase | Single phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Features | High speed, Semi-automatic, Easy operation, Durable design, Efficient, Cost effective, Low maintenance |
| Color | Silver |
| Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | Yes |
| Payment Terms | Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As per industrial standard |
| Stock Quantity | 20 |
| Price | 75000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Color | Silver |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | PRARAMBH UDYOG ENTERPRISES |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Material : Stainless Steel (machine)
Voltage : 220V
Production Capacity : 6000 Pieces Per Hour
Power Consumption : 9 kW
Automation Grade : Semi-Automatic
Phase : Single Phase
Frequency : 50 Hz
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRARAMBH UDYOG ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper, Paper Converting Machinery in bulk from PRARAMBH UDYOG ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09ABCFP4987G1ZR
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09ABCFP4987G1ZR
Varanasi, Uttar Pradesh
Manager
Mr. Vandemataram
Address
B No. D 61/28A, Ground Floor, Sidhgiribagh Road, Varanasi, Uttar Pradesh, 221001, India
Report incorrect details
































