
Semi Automatic Lift - Steel, 3-6m Height, 500kg Capacity | Accordion Door, Vertical Transport, Space Saving, Easy Operation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Material Lift |
| Capacity | 500 kg |
| Height | 3-6 m |
| Material | Steel |
| Power | 220V |
| Door Type | Accordion |
| Usage | Vertical transport of materials within buildings and facilities. Suitable for warehouses, factories, and multi-story structures. Improves material handling efficiency. |
| Safety Standards | BIS |
| Features | Easy operation, Safe access, Vertical transport, Space saving, Efficient design |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SUPER HI TECH ELEVATORS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Elevators, Lifts & Escalators in bulk from SUPER HI TECH ELEVATORS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr Balendra Nayak
Address
PLOT NO:-B/82 VAID VILLA COLONY, RAM NAGAR, SODALA, NEAR JYOTI RAO COLLEGE, Jaipur, Rajasthan, 302019, India
industrial lifts in Jaipur
Report incorrect details



































