
Semi Automatic Crimping Machine
Price Trend: 120000.00 - 250000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01 Piece
In Stock
Product Specifications
| Diameter | Suitable for 0.5aEUR"6 mmA2 wires |
| Capacity | Up to 3000 terminal/hour |
| Noise Level | Low Noise (<70 dB) |
| Drive Type | Belt Drive |
| Lubricating System | Manual Lubrication |
| Features | Foot pedal operation, interchangeable dies, overload protection |
| Motor Power | 220W AC Motor |
| Size | Medium |
| Shape | Rectangular base with integrated controls |
| Usage & Applications | Wire terminal crimping, cable lugs, electronic industry, automotive wires |
| Surface Finish | Smooth Painted |
| Product Type | Other, Semi Automatic Crimping Machine |
| Material | Mild Steel & Alloy |
| Technology | Other, Semi-Automatic |
| Power Source | Other, Electric |
| Power | 220W |
| Voltage | 220V |
| Pressure | Standard pneumatic pressure |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 550 x 350 x 420 mm |
| Weight | 35 kg |
| Color | Blue & Grey |
| Supply Ability | 25 Per Month |
| Delivery Time | 6 Week |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AARFS8373B1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AARFS8373B1ZR
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Swapnil Prabhu
Members since
23 Years
Address
D 106, Plot No 150, Gokul Industrial Estate, A K Road, Andheri East, Mumbai, Maharashtra, 400059, India
aerosol crimping machine in Mumbai
Report incorrect details






































