
Semi Automatic Crimping Machine - Durable Metal Build | Efficient Operation, Ergonomic Design, Versatile Usage
Price Trend: 120000.00 - 250000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01 Piece
Brand Name :
Aerosol Products And Machines Pvt. Ltd.
In Stock
Product Specifications
| Motor Power | 0.75 kW |
| Surface Finish | Smooth Finish |
| Shape | Rectangular Base |
| Lubricating System | Manual Grease Lubrication |
| Noise Level | a%0$?70 dB |
| Size | Standard |
| Drive Type | Belt Driven |
| Product Type | Other, Semi Automatic Crimping Machine |
| Material | Mild Steel |
| Technology | Other, Semi Automatic |
| Power Source | Other, Electric |
| Power | 0.75 kW |
| Voltage | 220V / 50Hz |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 390 x 250 x 300 mm |
| Weight | 32 kg |
| Color | Blue & Silver |
| Supply Ability | 25 Per Month |
| Delivery Time | 6 Week |
| Sample Available | Yes |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AARFS8373B1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AARFS8373B1ZR
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Swapnil Prabhu
Members since
23 Years
Address
D 106, Plot No 150, Gokul Industrial Estate, A K Road, Andheri East, Mumbai, Maharashtra, 400059, India
aerosol crimping machine in Mumbai
Report incorrect details





































