
Semi Automatic Electric Control Panel - Mild Steel, Rated Voltage 220-440 Volt, Powder Coated Finish | Warranty Included
Price: 3500.00 INR / Unit
(3500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Cover Material | Other, Mild Steel with Powder Coating |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Insulation Voltage | 690 V |
| Protection Level | IP54 |
| Protection Class | Class I |
| Features | Corrosion Resistant, Easy Installation, Durable Construction |
| Operating Voltage | 220AC/AEURA"440 V AC Volt (V) |
| Base Material | Mild Steel |
| Current Rating | 125 A |
| Rated Operation Voltage | 220/415 V |
| Thickness | 1.6AC/AEURA"2 mm Millimeter (mm) |
| Rated Current | 63AC/AEURA"125 A Ampere (amp) |
| Components | Overload Relay, Contactors, MCBs, Indicators |
| Cabinet Material | Mild Steel |
| Way | Single/Double |
| Control System | Semi Automatic |
| Panel Type | Semi Automatic Electric Control Panel |
| Product Type | Control Box |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Standard | IS Certified |
| Rated Voltage | 220-440 Volt (V) |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz Hertz (HZ) |
| Maximum Output Current | 125 A Ampere (amp) |
| Dimension (L*W*H) | 600*400*200 mm Millimeter (mm) |
| Warranty | Yes |
| Application | Industrial Automation, Motor Control |
| IP Rating | Ip54 |
| Display Type | Other, LED Indicator |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Brand Name | RAMSON INDUSTRIES |
| Surface Color | Other, Grey |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Price | 3500.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Ramson Industries is one of the leading manufacturers and suppliers of a wide range of control panels, medical valve boxes, BPC flowmeters, oxygen flowmeters, pediatric regulators, suction regulators, etc. With more than 19 years of expertise and skills, we have been catering to the demands of high-quality products.Quality AssuranceWe are an ISO 9001:2008-certified company offering valuable products and solutions as per the latest needs of the medical equipment and medical gas pipeline industries.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
14
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AEGPB6043N1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AEGPB6043N1ZB
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr Animesh Bhowmick
Members since
3 Years
Address
2/55, Jadavgarh, Kolkata, West Bengal, 700078, India
oxygen control panel in Kolkata
Report incorrect details
































