
Semi Automatic Camphor Making Machine By Prime India
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 1 HP |
| Material | Steel |
| Dimensions | 50x40x60 cm |
| Capacity | 10kg/hr |
| Weight | 50 kg |
| Usage | Camphor production, making tablets, and pressing camphor into different shapes and sizes. |
| Compliance | BIS |
| Features | Semi-automatic, Camphor making, Efficient process, Durable design, Easy operation |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRIME INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pharmaceutical Machinery in bulk from PRIME INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Patna, Bihar
Name
Mr. Binay Kumar
Address
South Road Birla Colony, Phulwari Sarif, Patna, Bihar, 801505, India
camphor tablet making machine in Patna
Report incorrect details


































