Price: 413000.00 INR / Unit
(350000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
413000.00 INR / Unit
Weight :
110.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Temperature | 30-40 Celsius (oC) |
| Color | Silver |
| Features | a Geneva mechanism for precise rotary movement, multiple wash stages (inner and outer), and a recirculation system to prevent contamination |
| Usage & Applications | designed for cleaning bottles, particularly glass or plastic ones, before filling with liquids like beverages, food products, or pharmaceuticals. |
| Noise Level | a%0$?65 db |
| Frequency | 50 Hertz (HZ) |
| Phase | multiple stages of washing and rinsing, often using different water types (re-circulated or fresh) and potentially air. |
| Type | Other, Bottle Washing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 2000 to 6000 Pcs/hr |
| Computerized | No |
| Control Mode | Semi-Automatic |
| Voltage | 220-240 Volt (v) |
| Power | 1-5 HP Horsepower (HP) |
| Weight (kg) | 110 to 550 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 800 x 800 x 1200 Meter (m) |
| Warranty | NO |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | information about the machine's capacity, dimensions, power requirements, material, and specific features like the number of wash cycles or brushes. |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | IEC |
| Stock Quantity | 5 |
| Shipping Type | order_percent |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Length | 800.00 in |
| Returnable | No |
| Color | Silver |
| Price | 350000.00 INR (Approx.) |
| Shipping Rate | 384000.00 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 800.00 in |
| Pkg Box Height | 1200.00 in |
| Moq | 1 |
| Weight | 110.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| MRP | 413000.00 INR |
| Mop | 1 |
| Brand Name | HILTON MACHINERY |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BHTPM3515R2ZL
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BHTPM3515R2ZL
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Hemant
Members since
3 Years
Address
12/A, Akshardham Industrial Estate, Near Panchratna Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat, 382449, India
bottle washing machine in Ahmedabad
Report incorrect details






















