
Semi Automatic Areca Leaf Plate Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Cutting Speed | 500-600 pieces/hour |
| Cutting Size | 4 to 12 inches (customizable) |
| Cutting Thickness | 1-3 mm |
| Voltage | 220V / 50Hz |
| Power | 1.5 kW |
| Type | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 40-50 kg/day |
| Computerized | No |
| Control System | Manual and Electric Panel |
| Weight (kg) | 250 kg (approx) |
| Dimension (L*W*H) | 4.5 x 2.5 x 5 feet |
| Color | Blue / Grey |
| Grade | Industrial |
| Main Domestic Market | South India |
| Delivery Time | 10 Days |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33AAKFT8144L1ZQ
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAKFT8144L1ZQ
Coimbatore, Tamil Nadu
Managing Partner
Mr Anandha Kumar R
Address
166 G-27-B, B/1, 3rd Street, Mullai Nagar, Rajiv Gandhi Road, Coimbatore, Tamil Nadu, 641006, India
Report incorrect details







































