
Semi Automatic Aluminium Vfd Control Panel
Price: 29500.00 INR / Piece
(25000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
29500.00 INR / Piece
Weight :
55.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Panel |
| Material | Metal |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Warranty | 12 Months |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cheque, Paypal, Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 7-15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Main Domestic Market | Gujarat |
| Pkg Box Length | 50.00 in |
| Min Quantity | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| MRP | 29500.00 INR |
| Currency | INR |
| Brand Name | Pravin Engineering Works |
| Weight | 55.00 Kilogram |
| Shipping Type | free |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 24.00 in |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Price | 25000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Height | 70.00 in |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Voltage : 380V
Body Material : Mild Steel
Power Source : Electric
Features : Weather proof
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Pravin Engineering Works has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Control Panel Boards in bulk from Pravin Engineering Works at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1971
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Tarang Pravinbhai Dodia
Address
Gota Bridge, Near Ice Factory, Nr. Ambick Ice Factory Gota Bridge Nicha Gota, Ahmedabad, Gujarat, 382481, India
vfd control panels in Ahmedabad
Report incorrect details





































