
Roots Blower - 3.28-8.57m³/min Capacity, 9.8-58.8kpa Pressure | Low Noise & Vibration, High Efficiency Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | HDSR-100 |
| Capacity | 3.28-8.57m3/min |
| Pressure | 9.8-58.8kPa |
| Discharge Diameter | 100mm |
| Cooling Type | Air |
| Drive Type | Belt & Pulley |
| Motor Power | 1.5-15kW |
| Voltage | 380-415V |
| Frequency | 50-60Hz |
| Weight | 190-200kg |
| Dimensions | 925x570x1240mm |
| Package Dimensions | 1100x700x560mm |
| Impeller Type | Tri-lobe |
| Material | Steel |
| Usage | Sewage treatment, pneumatic conveying, and other industrial applications |
| Features | High efficiency, Low noise, Constant volume, Energy saving, Compact design, Long lifespan |
Product Overview
Key Features
Model: HDSR-100
Capacity scope: 3.28-8.57m3/min
Pressure scope: 9.8-58.8kPa
Discharge dia.: 100mm
Cooling type: Air Current
Drive type: belt & pulley, direct coupling
Matched motor power: 1.5-15kw
Usable voltage: 380V, 400V, 415V
Frequency: 50HZ, 60HZ
Weight: 190-200kg
Dimension: 925A 570A 1240mm
Package Dimension: 1100A 700A 560mm
Features:-
Constant Volume blower, no compression, air conveying is smooth, so there is small flow rate changes along with the pressure changes.
The use of tri-lobe linear-shaped impeller, made inlet and outlet pulsation quiet having low noise and vibration.
Using Special Impeller of mesh curve and small enclosure make the roots blower high efficiency, low energy consumption, and it is a new energy-saving products.
Using a variety of new structural design, made the blower with compact structure, small size, light weight, and elegant appearance.
Using high-precision synchronous hard-toothed surface gears ensure long life of the roots blower.
Cleaner and contain oily free air delivery
Application: Widely used in national economic areas: sewage treatment, flour, aquaculture, pneumatic conveying, electric power and cement industries.
Clients can avail this Roots Blower at industry leading prices from us.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shandong Huadong Blower Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Blowers in bulk from Shandong Huadong Blower Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1980
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Qingdao, Shandong
Name
Mr. Barret Chen
Address
Taiping Industrial Park, Xiuhui Town, Zhangqiu, Jinan City, Qingdao, Shandong, 250000, China
Report incorrect details


































