
Roots Blower - Trefoil Design, Efficient Performance For Sewage Treatment And Industrial Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | XLSR50-400 |
| Type | Roots Blower |
| Material | Cast iron |
| Power | 50 kW |
| Pressure | 100 kPa |
| Flow rate | 400 m³/h |
| Dimensions | 1000x800x600 mm |
| Usage | Sewage treatment, mining, metallurgy, chemical industry, building materials, electricity, flour, aquaculture |
| Weight | 500 kg |
| Noise Level | 75dB |
| Features | High efficiency, Reliable operation, Low maintenance, Versatile usage, Durable design, Quiet operation, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jinan SHOWELL HEAVY MACHINERY CO.,LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Blowers in bulk from Jinan SHOWELL HEAVY MACHINERY CO.,LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1987
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jinan, Shandong
Manager
Ms. Cara Zhang
Address
NO.1331, Industry One Road, Mingshui Economic Develop ment Zone, Jinan, Shandong, 0531 250000, China
Report incorrect details






























